Διαφήμιση
Διαφήμιση
Επισκέψεις

ΔΗΚΕΠ – Πετρούπολη 5-7

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής, σε ένα ντέρμπι  που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Σπουδαίες νίκες σημειώσαμε στις αναπτυξιακές σκακιέρες (Τζέμη, Αλιμπέρτη και Βιάζης). Ειδικότερα ο Βιάζης , κατέγραψε άλλη μία προσωπική επιτυχία (νίκη με αντίπαλο τον Ζαχαρόπουλο-1637-). Ωστόσο, οι νίκες αυτές δε στάθηκαν αρκετές. Έτσι, και ενώ το σκορ λίγο πριν το τέλος ήταν 5-4 υπέρ μας, η αναμέτρηση έκλεισε με τρεις απανωτές ήττες στις ανδρικές σκακιέρες (ηττήθηκαν οι Γεωργίου, Κάγκας και Κεσόγλου) με αποτέλεσμα να μην μπορέσουμε να αποφύγουμε την ήττα.

Πέρα από το συνολικό αποτέλεσμα, αξίζει να σταθούμε και στις νίκες των Μαργαρίτη και Κορρέ. Ο πρώτος αν και φαντάρος (μπόρεσε να εξασφαλίσει την συμμετοχή του την τελευταία στιγμή) έδωσε τον καλύτερό του εαυτό, ενώ  ο δεύτερος (και πρόεδρος πια της ομάδας μας) κέρδισε τον Taylor, πιστοποιώντας ότι ήταν η πιο ουσιαστική μεταγραφή της ομάδας μας στη μεταγραφική περίοδο του 2011.

Στις άλλες αναμετρήσεις της πρώτης αγωνιστικής, ξεχώρισαν οι μεγάλες σε εύρος νίκες της Ελευσίνας επί του Σ.Ο. Πετρούπολης και της Άνοιξης επί της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης.